El velocista Ángel David Rodríguez i la heptatleta Estefania Fortes capitanegen la selecció espanyola que competirà entre el 14 i el 16 de maig en el Campionat Iberoamericà d’atletisme, que es disputarà a l’estadi Olímpic Joao Havelange de Rio de Janeiro.

En total seran 22 atletes, entre ells vuit del Playas de Castelló (el club que més aporta), els que integren la selecció espanyola, tretze homes i nou dones. A més, amb la resta de competidors estrenaran la pista en què es disputarà l’atletisme dels Jocs Olímpics de Rio a l’agost.

A la llista inicial prevista ha causat baixa per lesió la llançadora de javelina Lidia Parada, actual campiona d’Espanya, mentre que a 200 i 4×100 l’aragonès Alberto Gavaldà ha substituït el català Sergio Ruiz, també lesionat, informa la Federació Espanyola.

En l’última edició d’aquest Campionat Iberoamericà Espanya va sumar nou medalles, dos ors, quatre plates i tres bronzes. La millor participació es remunta a l’edició de 1990 a Manaus, amb 42 podis (14/19/9).

Composició de la selecció espanyola:

– Homes:

100 m .: Ángel David Rodríguez (FC Barcelona)

Arián Olmos Téllez (Platges de Castelló)

200 m .: Bruno Hortelano (Platges de Castelló)

Alberto Gavaldà (Platges de Castelló)

1.500 m .: Víctor Corrales (Platges de Castelló)

5.000 m. Daniel Mateo (Inditecar Box CAUG)

110 m.v .: Francisco Javier López (Platges de Castelló)

400 m.v .: Mark Ujakpor (Track Cross Road Team)

3.000 obstacle .: Jorge Blanco (AD Marathon)

Alçada: Miguel Ángel Sancho (Platges de Castelló)

Lonfitud: Jean Marie Okutu (FC Barcelona)

Pes: Alejandro Noguera (Platges de Castelló)

Disc: Pedro José Costa (FC Barcelona)

4×100: Bruno Hortelano, Francisco Javier López, Jean Marie Okutu, Ángel David Rodríguez, Alberto Gavaldà i Arián Olmos Téllez

– Dones:

200 m .: Nana Jacob (TenerifeCajaCanarias)

400 m .: Bàrbara Camblor (Platges de Castelló)

Geraxane Ussia (FC Barcelona)

1.500 m .: Montse Més (FC Barcelona)

Alçada: Raquel Álvarez (València Club Atletisme)

Heptatló: Estefania Fortes (AA Catalunya)

4×400: Laura Bueno (AD Marathon), Bàrbara Camblor, Nana Jacob, Indira Terrero (València Club Atletisme), Geraxane Ussia.

10.000 m. marxa: Maria Pérez (València Club Atletisme)